Prokit bez recepty - czy jest dostępny?
Prokit bez recepty - czy jest dostępny?

Prokit bez recepty - czy jest dostępny?

17.12.2024

Prokit to lek na receptę wykorzystywany w leczeniu objawów opóźnionego opróżniania żołądka. Preparat ma postać tabletek powlekanych o zawartości substancji czynnej 50 mg. Dostępne są opakowania zawierające 40, 90 lub 100 sztuk.
Prokit jest lekiem na receptę, który wykorzystuje się podczas leczenia objawów opóźnionego opróżniania żołądka. Sprzedawany jest on w postaci tabletek powlekanych, które zawierają 50 mg substancji czynnej. Opakowania mogą zawierać różną ilość sztuk: 40, 90 albo 100 tabletek.

Prokit 50 mg to lek z grupy leków prokinetycznych. Zawierają chlorowodorek itoprydu, który pobudza perystaltykę przewodu pokarmowego, odpowiada za przyśpieszenie procesu opróżnienia żołądka, transport pożywienia przez jelito cienkie i znacząco wzmacnia napięcie w dolnym zwieraczu przełyku. Lek ma również działanie zapobiegające wymiotom.
Lek ten jest przeznaczony tylko dla dorosłych – należy więc trzymać go w miejscu, do którego dzieci nie mają dostępu.

Kiedy powinno się stosować lek Prokit? Prokit – na co?

Lek Prokit to forma farmakologicznego leczenia osób dorosłych zmagających się z objawami żołądkowo-jelitowych czynnościowych niestrawności, niezwiązanych z chorobą wrzodową.
Oto wskazania do przyjmowania leku Prokit:
• Ból w nadbrzuszu,
• Brak apetytu,
• Uczucie nadmiernej pełności w żołądku,
• Uczucie wzdęcia w brzuchu,
• Nudności,
• Zgaga,
Wymioty.

Kiedy nie powinno się stosować leku Prokit?

Lek Prokit nie powinien być stosowany, jeśli:
• Pacjent jest uczulony na któryś ze składników leku,
• U pacjenta występuje krwawienie z przewodu pokarmowego, perforacje lub niedrożność mechaniczna,
• Pacjentka jest w ciąży i karmi piersią.

Jak dawkować lek Prokit?

Należy pamiętać, że to lekarz powinien określić dawkowanie leku. Zwykle zalecane jest przyjmowanie 3 dawek Prokitu po 1 tabletce w ciągu doby. Jeśli nasilenie objawów choroby jest mniejsze, można także zmniejszyć dawkowanie leku. Badania kliniczne dowodzą, że czas terapii Prokitem to maksymalnie 8 tygodni.

Lek Prokit przyjmujemy doustnie, nie rozkruszając tabletki i popijając wystarczającą ilością wody. Należy pamiętać, że lek powinien być zażywany przed posiłkiem.
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby, wymaga on stałej obserwacji w czasie stosowania leku. Występowanie wszelkich niepożądanych działań powinno zostać zgłoszone lekarzowi – wtedy należy zmniejszyć dawkowanie leku lub odstawić go całkowicie. Zachowanie szczególnej ostrożności jest zalecane również w przypadku osób w podeszłym wieku.

Nie należy zbyt pochopnie odstawiać Prokitu – może spowodować to nasilenie się objawów i prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.
Jeśli dojdzie do przedawkowania leku Prokit, lub gdy zostanie on połknięty przez dziecko, należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc do lekarza lub farmaceuty. Osoba wykwalifikowana będzie wiedziała, jak zadziałać i udzieli porad, jak dalej postępować.

Należy pamiętać o przyjmowaniu leku zgodnie ze wskazaniami lekarza. Każdemu jednak może zdarzyć się zapomnieć o przyjęciu zalecanej dawki i pominąć jedną tabletkę – w takiej sytuacji nie należy przyjmować podwójnej dawki. Można kontynuować terapię tak jak do tej pory, zgodnie z wyznaczonym schematem.

Skutki uboczne leku Prokit

Prokit 50 mg, tak jak każdy lek, może wywoływać skutki uboczne. Oto statystyka ich występowania:

Pacjenci często zgłaszają występowanie:
• Zaburzeń snu,
• Zawrotów i bólu głowy,
• Nadmiernego wydzielania śliny,
• Dolegliwości układu pokarmowego, takie jak zaparcia, ból brzucha czy biegunki,
• Bólu pleców,
• Drażliwości,
• Zmęczenia,
• Bólu klatki piersiowej,
• Hiperprolaktynemii,
• Leukopenii.

Pacjenci rzadko zgłaszają występowanie:
• Wysypki,
• Rumienia,
• Świądu.

U nieustalonej części pacjentów zdarzyły się również inne skutki uboczne:
• Żółtaczka,
• Trombocytopenia,
• Nudności,
• Ginekomastia,
• Reakcje rzekomoanafilaktyczne,
• Drżenia,
• Zwiększona aktywność enzymów wątrobowych i fosfatazy alkalicznej,
• Zwiększone stężenie kreatyniny, bilirubiny albo azotu mocznikowego.

Jeśli podczas stosowania leku Prokit wystąpią: obrzęk nóg, rąk, warg, twarzy lub gardła, powodujący problemy z przełykaniem lub oddychaniem, należy niezwłocznie odstawić lek i skontaktować się z lekarzem, który udzieli specjalistycznych porad. Te symptomy mogą wskazywać na reakcję alergiczną.

Środki ostrożności podczas stosowania Prokitu

Podczas stosowania leku Prokit 50 mg konieczne jest zachowanie środków ostrożności ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych w postaci zaburzenia wyników laboratoryjnych badań krwi. Wskazane jest regularne monitorowanie parametrów hematologicznych. W przypadku nieprawidłowych badań, należy wstrzymać kurację lekiem Prokit. Substancja czynna itopryd, zawarta w leku, przyczynia się do nasilenia działania acetylochliny, a to może prowadzić do niepożądanego działania pochodzenia cholinergicznego. Nie ma dostępnych danych odnośnie długotrwałego przyjmowania itoprydu.Prokit nie powoduje obniżenia zdolności do prowadzenia samochodu lub innych pojazdów, ale u niewielkiej ilości pacjentów wystąpiły zawroty głowy, które mogą mieć wpływ na koncentrację. Jeśli pacjent doświadcza zawrotów głowy podczas stosowania leku Prokit powinien powstrzymać się od prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn.

Jeśli podczas terapii lekiem Prokit wystąpi mlekotok lub ginekomastia, należy niezwłocznie zaprzestać leczenia tą substancją.
Lek, ze względu na zawartość laktozy w składzie, nie jest wskazany do stosowania przez pacjentów z nietolerancją galaktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy i niedoborem typu Lapp.

Prokit w ciąży i okresie karmienia piersią

Jeśli kobieta jest w potwierdzonej ciąży bądź nie można wykluczyć, że doszło do zapłodnienia, to zaleca się przyjmować preparat jedynie wtedy, gdy korzyści płynące ze stosowania Prokitu przewyższają możliwe ryzyko. Nie ustalony, czy przyjmowanie leków przez kobiety w ciąży stanowi niebezpieczeństwo. Leku Prokit natomiast nie zaleca się kobietom karmiącym piersią, Nie określono, jak lek działa podczas laktacji.

Interakcje z innymi lekami

Prokit może znacząco wpływać na wchłanianie innych leków stosowanych doustnie ze względu na przyśpieszoną motorykę przewodu pokarmowego spowodowaną przez itopryd. Uwaga ta odnosi się głównie do leków, które charakteryzują się przedłużonym czasem uwalniania substancji czynnej, leków posiadających wąski indeks terapeutyczny oraz preparatów, do których uwolnienia dochodzi w jelicie cienkim, inaczej tzw. oowlekanych dojelitowych środków farmaceutycznych.

Na osłabienie działania Prokitu może wpływać jednoczesne przyjmowanie leków, które wykazują działanie antycholinergiczne. Do takowych zaliczamy preparaty, które wykorzystuje się w leczeniu astmy, choroby Parkinsona, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ale również leki na biegunkę oraz środki pomocne w zmniejszeniu skurczy mięśni gładkich.

Prokit bez recepty

Lek ten jest dostępny tylko na receptę, a więc konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze Prokit oraz ustali indywidualne dawkowanie.

Zobacz więcej
Tasiemiec - objawy i leczenie

Tasiemiec - objawy i leczenie

W świecie biologicznym, jednym z najbardziej fascynujących i jednocześnie zaskakujących zjawisk jest pasożytnictwo. Jest to zjawisko, w którym ...
Czy polineuropatia jest śmiertelna?

Czy polineuropatia jest śmiertelna?

Polineuropatia, inaczej polineuropatia obwodowa, to choroba neurologiczna, która dotyka obwodowy układ nerwowy. Charakteryzuje się uszkodzeniem wielu ...
Przeziębiony pęcherz - objawy

Przeziębiony pęcherz - objawy

Przeziębiony pęcherz to potoczne określenie stanu, który może być mylony z zapaleniem pęcherza moczowego, charakteryzującego się szeregiem ...