Urlop chorobowy na dziecko jest bardzo ważnym przywilejem pracownika, który doczekał się potomstwa. Dzieci bardzo często chorują i potrzebują wtedy opieki rodzica. Kodeks pracy umożliwia usprawiedliwienie nieobecności pracownika–rodzica z powodu chorego dziecka i faktu, że musi mieć ono zapewnioną opiekę.
Bardzo często w okresie jesienno-zimowym, kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo zachorowań na grypę, rodzice zmuszeni są korzystać z L4.
Jeśli pracujący rodzic objęty jest składkami na ubezpieczenie chorobowe, przysługuje mu prawo do korzystania z zasiłku. To świadczenie przysługuje rodzicowi sprawującemu opiekę nad chorym dzieckiem lub nad dzieckiem zdrowym, czasowo pozbawionym opieki instytucji albo osoby. Ilość wolnych dni jest uzależniona od wieku dziecka, a ich pula przysługuje na każde dziecko i rodzice mogą podzielić ją między sobą.
Zwolnienie lekarskie na dziecko otrzymuje się wtedy, kiedy następuje potrzeba opieki nad chorym potomstwem. Z takiego rozwiązania może skorzystać zarówno ojciec, jak i matka dziecka, jednak nie mogą przebywać na L4 z tego powodu w tym samym czasie. Ważne jest, aby pracujący rodzic był objęty ubezpieczeniem chorobowym, bo wtedy jego nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona. Ubezpieczony pracownik przebywający na L4 na dziecko ma prawo pobierać zasiłek opiekuńczy za czas swojej nieobecności w pracy. Zwolnienie lekarskie wystawiane jest zarówno na własne dziecko, dziecko małżonka, jak i przysposobione czy przyjęte na wychowanie.
To ustawa o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa reguluje zasady, podług których przyznawany jest zasiłek opiekuńczy. Jeśli dziecko choruje, świadczenie będzie przysługiwało jeśli spełnione zostaną podane warunki:
-
Rodzica obejmuje ubezpieczenie chorobowe,
-
W gospodarstwie domowym nie ma osoby mogącej sprawować opiekę nad dzieckiem.
Warto wziąć pod uwagę fakt, że jeśli jeden z rodziców posiada orzeczenie o niezdolności do pracy, a jego dziecko akurat zachoruje, to drugi opiekun kwalifikuje się do zwolnienia na chorego potomka. Chorobowe L4 jest równoznaczne z niemożliwością sprawowania opieki nad drugim człowiekiem, dlatego pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym nie jest brany pod uwagę jako osoba mogąca poświęcić swoją obecność w domu choremu dziecku. Należy pamiętać, aby rodzic chcący skorzystać z zasiłku opiekuńczego, dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie. Zasiłek opiekuńczy stanowi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Nie obowiązuje żaden okres wyczekiwania, tak jak przy zasiłku chorobowym – zasiłek opiekuńczy przysługuje już od pierwszego dnia bycia objętym ubezpieczeniem chorobowym.
Tak jak już wyżej było wspomniane, rodzicom nie przysługuje prawo do korzystania z zasiłku opiekuńczego w tym samym czasie, choć istnieje pewien wyjątek. Kiedy jedno z dzieci choruje, a drugie trafiło do szpitala i koniecznością jest obecność rodzica w placówce. W takim przypadku L4 na dziecko może uzyskać zarówno matka, jak i ojciec jednocześnie.
Każdy rodzic objęty ubezpieczeniem chorobowym jest uprawniony do korzystania ze zwolnienia lekarskiego na chore dziecko, aby w czasie jego choroby móc sprawować nad nim opiekę. Zwolnienie podlega jednak określonemu wymiarowi dni, a jego długość jest zależna od wieku dziecka. Jeśli dziecko nie ukończyło 14. roku życia, rodzic ma prawo do nawet 60 dni zwolnienia. Nie zależy to od ilości potomstwa. Po ukończeniu przez dziecko 14. Roku życia, rodzicowi przysługuje już jedynie 14 dni możliwości sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Rodzice dzieci niepełnosprawnych, niepełnoletnich ale mających więcej niż 14 lat mogą pobierać zasiłek opiekuńczy przez okres 30 dni. Pracownik ma prawo skorzystać z prawa do opieki nad innym członkiem rodziny, a możliwość poboru świadczenia za ten czas wynosi 14 dni.
Pracodawca ma wgląd do zwolnienia lekarskiego pracownika w PUE (Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Musi on dodatkowo złożyć zaświadczenie płatnika składek w ZUS-ie (ZUS Z-3). Ubezpieczony pracownik zobowiązany jest do samodzielnego dostarczenia do ZUS-u lub do pracodawcy wniosku Z-15a, gdzie wskazuje:
I wypełnia oświadczenia o tym:
-
Czy w gospodarstwie domowym znajdują się osoby, które mogą podjąć się sprawowania opieki nad potomstwem,
-
Czy wnioskodawca pracuje w systemie pracy zmianowej
-
Czy wnioskodawca w ciągu roku zmieniał płatnika składek
-
Czy ubiegając się o L4 na dziecko mające więcej niż 14 lat wnioskodawca przebywa z nim w jednym gospodarstwie domowym
Uzupełnia:
-
Dane drugiego rodzica dziecka
-
Dane innego członka rodziny otrzymującego zasiłek na dziecko, na które wnioskodawca ulega się o świadczenie
Wniosek Z-15a trzeba złożyć u swojego pracodawcy w możliwie jak najszybszym terminie.
Jeśli podczas urlopu wypoczynkowego dziecko pracownika zachoruje, wówczas pracownik może udać się do lekarza i poprosić go o zwolnienie lekarskie. Wtedy urlop nie zostaje przerwany przez konieczność zapewnienia choremu dziecku opieki. To jednak sprawia, że pracownik nie ma prawa do zasiłku za okres choroby potomka. Przebywając na urlopie wypoczynkowym jest w stanie sprawować opiekę nad dzieckiem. Przysługuje mu natomiast prawo do wynagrodzenia za okres urlopu.
Jeżeli zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem, ubezpieczony traci wówczas prawo do zasiłku opiekuńczego. Chodzi o sytuacje, gdy w gospodarstwie domowym przebywa osoba mogąca podjąć się sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, lub gdy pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego podejmuje się pracy zarobkowej.
Kiedy podczas kontroli zostanie stwierdzone któreś z wyżej wymienionych zdarzeń, pracownik zobligowany jest nie tylko do zwrotu otrzymanego świadczenia, ale również zapłacenia odsetek.
Należy pamiętać, że urlop chorobowy na dziecko nie jest płatny 100%. Miesięczny zasiłek opiekuńczy dla rodzica sprawującego opiekę nad chorym potomkiem wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Świadczenie zostaje wypłacone za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem, również za dni ustawowo wolne od pracy.